Fotografia ślubna – na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa?

Fotografia ślubna – na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa?

Fotografia ślubna to dziedzina, z której przynajmniej raz w życiu korzysta. Bez względu na to, jaki mamy budżet ślubno-weselny, raczej nie rezygnujemy z obsługi fotograficznej tego wyjątkowego i najważniejszego dnia. Aby zdjęcia wykonane w czasie ślubu faktycznie były pamiątką na długie lata i nie wylądowały na dnie szuflady, warto zadbać o to, by ślub i wesele uwieczniał na fotografiach zawodowiec.

Zbyt wielu amatorów

Fotografia ślubna w ostatnim czasie wygląda nieco inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie zdjęcia może robić praktycznie każdy, kogo stać na dobry sprzęt fotograficzny. Dlatego też w branży fotografów ślubnych sporo jest amatorów, którzy po zrobieniu kilku sesji uważają się za profesjonalnych fotografów. Niestety, brak umiejętności jest wybaczalny wtedy, gdy zdjęcia można w nieskończoność powtarzać, jednak w przypadku ślubu czy wesela taka sytuacja jest nierealna. Warto więc wybrać jak najlepszego fotografa, aby wykonane przez niego zdjęcia zatrzymały w czasie najpiękniejsze dla młodej pary chwile.

Najważniejsze doświadczenie

W fotografii ślubnej na pierwszy plan wysuwa się dobre oko i doświadczenie fotografa. Im więcej sesji ślubno-weselnych ma na swoim koncie, tym lepiej. Szczególnie, że wraz z realizacjami rośnie również liczba zdjęć w portfolio artysty. Aby przekonać się, czy fotograf spełni oczekiwania pary młodej, przyszli małżonkowie powinni po prostu obejrzeć portfolio ze zdjęciami, które były już wcześniej wykonane. Na tej podstawie można sobie wyrobić opinię na temat fotografa, jego sposobu pracy czy umiejętności.

Fotografia ślubna wymaga od fotografa precyzji i umiejętności pracy w różnych warunkach, także w kiepskim oświetleniu czy w złych warunkach atmosferycznych. Kościół czy sala weselna to nie zamknięte i dobrze oświetlone studio, a bardzo zmieniająca się i dynamiczna przestrzeń. W takim miejscu tylko doświadczony fotograf jest w stanie sobie poradzić z brakiem miejsca, światła, zbyt dużym tłumem czy padającym deszczem. Zdjęcia bardziej amatorskie będą gorszej jakości. Co prawda można je później obrobić w programach graficznych, jednak efekt z pewnością nie będzie taki sam, jak w przypadku fotografii wykonanych przez profesjonalistę.

Trzeba wcześniej pamiętać o rezerwacji terminu

Fotografia ślubna to dziedzina, którą zajmuje się coraz więcej fotografów. Trzeba jednak umiejętnie wybierać takich artystów, którzy faktycznie są w stanie spełnić oczekiwania przyszłych małżonków. Jeżeli chcecie, aby w Waszym wyjątkowym dniu towarzyszył Wam zawodowiec, warto zadbać o to odpowiednio wcześniej. Szukanie wolnych terminów u dobrych fotografów dobrze jest zacząć od razu po ustaleniu daty ślubu czy miejsca, w którym zorganizowane będzie wesele. Najlepsi profesjonaliści z branży fotografii ślubnej na pewno mają zajęte swoje terminarze nawet na wiele miesięcy do przodu. Im szybciej para młoda się zgłosi do wybranego fotografa, tym większa pewność, że będzie on wolny w interesującym ich terminie.